instagram update
App Lajmet e fundit

INSTAGRAM UPDATE Ndryshon menyra sesi perdoruesit shohin postimet e reja.

Instagram ka ndryshuar totalisht menyren sesi perdoruesit shohin postimet ne feed-in e tyre. Disa perdorues raportojne se ky ndryshim madhor eshte shfaqur sot me date 27 Dhjetor 2018 dhe tani per te pare postet e personave qe ju ndiqni do duhet te beni te njejten gje qe beni me Stories : Klikoni majtas.

Perdorues nga anembane bota po raportojne qe aplikacioni ka ndryshuar dhe tani per te pare postet do duhet qe te klikoni majtas ne vend te “scrolling” tradicional.

Ne vend te permbajtjes vertikale qe te gjithe ne jemi mesuar tani mund te klikoni ose rreshqisni (swipe) majtas dhe djathtas njesoj si tek Stories. Duke shkuar poshte tani do te shfaqen komentet. Instgram ka menduar se kaq mjaftojne per nje Update radikal dhe cdo gje tjeter eshte ne vendin e saj.

Vecoria duket si nje perpjekje per te imituar suksesin e madh te Instagram Stories, ku njerzit klikojne anash fotos per te kaluar ne nje Stories tjeter. Stories eshte bere formati me i sukseshem dhe me perhapje te gjere nje ne Instgram ku nga raportimet e fundit Instagram Stories eshte dyfish me i sukseseshem sesa rivali Snapchat i cili prezantoi kete model per here te pare.

“Introducing a new way to move through posts,” ky njoftim shfaqet duke i nxitur njerezit ta provojne. “Tap through posts, just like you tap through stories.”
Perkthimi : “Duke prezantuar nje menyre te re sesi ju shihni postimet”. “Klikoni majtas: tek postimi, njesoj sic beni me Stories”

https://youtu.be/9tL32bIuOGs

Ky update duket se eshte perhapur tek shume perdorues te Instagram ne disa shtete duke perfshire ketu edhe Shqiperine kete te enjte.

Ky perditesim duket se nuk eshte pritur mire nga perdoruesit e instagram ku te gjithe duken te revoltuar.

Duke qene se update ka arritur tek shume perdorues dhe Instagram nuk mendon te ktheje mbrapsh perditesimin e ri.

Do te raportojme perseri kur te marrim lajme te tjera per Instagram por te pakten per tani mund te qajme se bashku. Te pakten dime ke te fajsojme. 🙁

Po ju cfare mendoni rreth ketij update? A ka ardhur akoma ne telefonat tuaj? A ju pelqen? Ju ftojme te komentoni dhe te na shkruani ne rrjetet tona sociale. @Shtepia_e_teknologjise

Perditesim: Reagon Instagram pas perhajpjes kaq te shpejte te reagimeve ne internet. Ne baze te pergjigjes nga Adam Mosseri @mosseri ne Twitter
Head of Instagram, former head of News Feed and designer – duke se ky ka qene nje testim i cili padashje duket eshte perhapur ne nje mase te gjere. Duket se ky perditesim duket se ka qene thejsht nje “bug” nese mund ta quajme te tille dhe nese nuk ju pelqen mund ta zhdukni nga Instagrami juaj duke e mbyllu aplikacionin disa here rradhazi. ” Force Stop ” .

https://twitter.com/mosseri/status/1078321786586951680?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1078321786586951680&ref_url=https%3A%2F%2F9to5mac.com%2F2018%2F12%2F27%2Finstagram-scrolling-update%2F

Cfare mendoni rreth kesaj situate qe u krijua sot?

Padyshim qe tani kane filluar meme-t rreth kesaj situate qe ne fillim u duk serioze.

https://twitter.com/itsniyaofcourse/status/1078310914498150400

https://twitter.com/voidkermit/status/1078319486489509888

Gjithashtu te shumte kane qene edhe personat te cilet kerkojne qe Instgram te riktheje “chronological posts” ne menyre qe postet te shfaqen ne menyre kronologjike. Duke qene se qenka kaq e thjeshte per te kthyer mbrapsh nje update pse mund te jete kaq e veshitre per te kthyer mbrpash nje tjeter update. Gjithsesi te pakten “Scrolling” u rikthye dhe te gjithe jane te lumtur.

https://twitter.com/afreeman93/status/1078323691140931584

Ju ftojme të komentoni më poshtë rreth kesaj situate.

Klevis
Student ne degën inxhinieri Kompjuterike, gjithmonë i fiksuar pas lajmeve te fundit rreth botës së teknologjisë. Dëshira për të informuar shqiptarët rreth këtyre lajmeve më bëri që të jem pjesë e ose.al.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.