NFC

Teknologjia NFC ështe evoluar nga një kombinim i identifikimit pa kontakt “contactless” RFID (Radio Frequency Identification) dhe teknologjive të tjera të lidhjes. Në kundërshtim me pajisjet e thjeshta RFID, NFC mundëson një komunikim dy drejtimesh “bidirectional”: kur dy pajisje NFC janë së bashku brenda një rreze prej 4 cm, krijohet një rrjet peer-to-peer  në mes të dyve dhe mund të dërgoni dhe të marrni informacione të ndryshme. Teknologjia NFC vepron në një frekuencë prej 13.56 MHz dhe mund të arrijë një shpejtësi maksimale të transmetimit prej 424 kbit/s.

Albani
I diplomuar në Inxhinieri në Itali, kam si pasion teknologjinë mobile duke u fokusuar më shumë te akserorët nga më të ndryshmit. Më pëlqen të shkruaj mbi informacionet e reja të botës teknologjike dhe prandaj krijova "ose.al - Shtëpia e teknologjisë".
http://www.ose.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.