Kriptografia

Kriptografia është shkenca e kodimit dhe e përçimit të informacioneve dhe të dhënave të fshehta. Qëllimi kryesor i kriptografisë është fshehja e kuptimit të mesazheve. Kriptografia përdoret gjithashtu në shumë zbatime që ndeshen ne jetën e përditeshme si fjalëkalimet kompjuterike, kartat bankare dhe tregtine elektronike.

Klevis
Student ne degën inxhinieri Kompjuterike, gjithmonë i fiksuar pas lajmeve te fundit rreth botës së teknologjisë. Dëshira për të informuar shqiptarët rreth këtyre lajmeve më bëri që të jem pjesë e ose.al.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.